WordPress jest fenomenalny!

Categories Internet
WordPress

WordPressa znam od wielu lat ale wciąż nie mogę się nadziwić jaki postęp zrobił ten CMS. Pamiętam czasy gdy instalacja wymagała sporego zaangażowania użytkownika, a dziś to dziecinnie proste.

Postawienie naprawdę ładnie wyglądającej i funkcjonalnej strony internetowej możliwe jest w zasadzie w ciągu kilku godzin i to bez znajomości kodowania. Mało tego, wiele firm hostingowych oferuje gotowe pakiety związane z WordPressem więc potencjalny twórca nie musi martwić się o ściąganie paczki z plikami instalacyjnymi i wgrywaniem ich za pomocą FTP na serwer. Jednym słowem, bajka.

Prawdziwa zabawa zaczyna się jednak przy konfiguracji. Ilość darmowych wtyczek i dodatków sprawia, że przy odpowiednim nakładzie pracy możemy stworzyć zaawansowaną witrynę, a nie tylko prosty blog czy stronę informacyjną.

Równie dobrze wygląda kwestia personalizacji bowiem w katalogu WordPressa znajdziemy tysiące gotowych szablonów, a na rynku jest również sporo deweloperów tworzących komercyjne projekty, których cena zamyka się w kilkudziesięciu dolarach.

Rozwój technologi sprawił, że właściciel strony opartej na WordPressie nie musi martwić się również o aktualizacje co jest niezwykle istotne ze względów bezpieczeństwa. CMS potrafi się sam aktualizować, wysyła również komunikaty gdy wtyczki wymagają upgrade’u.

O zaletach WP można by pisać godzinami… tylko po co. Siłę tej platformy pokazują fakty. Blog, który czytacie postawiłem w mniej więcej 2 godziny…

Na koniec liczby. WordPress jest niekwestionowanym liderem rynku CMS’ów i nic nie wskazuje aby sytuacja uległa diametralnej zmianie. Spośród wszystkich stron korzystających z systemów zarządzania treścią blisko 60% używa właśnie WordPressa. Oznacza to, że WP napędza 27,5% wszystkich stron internetowych dostępnych w Internecie (dane z w3techs.com).

mati
Typowy geek. Ugania się za gadżetami, których nie potrzebuje.
  • MatKowal

    Mam podobne zdanie. Najbardziej lubię instalowanie wszystkiego z zaplecza, samo się ściąga, nic nie trzeba robić ręcznie przez ftp. mega. ale na luki trzeba uważać, ostatnio była dziura w na duzej ilości stron pojawiły się fejkowe posty. ci co nie mieli automatycznej aktualizacji włączonej ucierpieli. tak czy siak, to najlepszy cms ever.

  • Obecnie jestem na etapie nauki tworzenia stron na Wordpresie z wykorzystaniem Bootstrapa, jednak coraz bardziej zaczyna mnie intrygować Ghost, CMS oparty na java script.