Jak pozyskać darmowe i legalne zdjęcia na stronę?

Categories Fotografia, Internet

Prowadzisz bloga, stronę firmową albo jesteś freelancerem i publikujesz na zlecenie? Warto aby dobry tekst upiększyć równie dobrymi fotografiami. Zważywszy na prawa autorskie nie można kopiować ich wprost z wyszukiwarki zdjęć w Google. Takie działania mogą mieć przykre konsekwencje prawne, na szczęście jest inny sposób. Całkowicie legalny.

Większe serwisy nie mają problemu z pozyskiwaniem zdjęć do artykułów bowiem zazwyczaj korzystają z płatnych baz jak Getty Images czy Fotolia. Tego typu usługi nie należą jednak do najtańszych i nie każdy może sobie na nie pozwolić szczególnie gdy strona ma charakter komercyjny ale nie przynosi kokosów.

Rozwiązaniem na tego typu bolączki są zdjęcia rozpowszechniane na licencji CC0 (Creative Commons Zero). Można wykorzystać je komercyjne w dowolny sposób bez konieczności podawania autora czy źródła. Jak to możliwe? Autor zdjęcia po prostu udostępnia je do wolnego użytku.

Skąd wziąć darmowe zdjęcia na licencji CC0?

W sieci nie brakuje serwisów gromadzących tego typu fotografie. Jednym z ciekawszych z nich jest LibreStock czyli wyszukiwarka fotografii potrafiąca prześwietlić zasoby ponad 40 baz zdjęć takich jak:

Pexels, Magdeleine, FancyCrave, StockSnap, PixaBay, tookapic, kaboompics,  picjumbo  LibreShot, Littlevisuals, SKITTERPHOTO, JayMantri, MMT, FreeNatureStock, BARA ART,  Freely Photos,  Barn Images,  GoodStockPhotos,  Finda Photo,  Picography,  Negative Space,  SplitShire,  Realistic Shots,  StreetWill,  Boss Fight,  LIFE OF PIX,  public domain archive,  Bucketlistly Photos,  Free Image Bank,  CREATIVE VIX,  DesignerPics,  freestocks,  travel coffee book,  FOODIES FEED,  My Stock Photos,  ISO Republic,  jeshoots, Stokpic,  Joshua Hibbert,  minimography,  Pickle Jar , alana.io,  picalls  Stockified,  LOOKING GLASS,  nomad_pictures,  AVOPIX

Jak widać lista jest naprawdę pokaźna, a w darmowych stockach można znaleźć prawdziwe fotograficzne perełki dopasowane praktycznie do każdej tematyki. Mało tego, zdjęcia najczęściej dostępne są w wysokiej rozdzielczości więc nadają się nie tylko do zastosowań webowych ale i do druku.

Dobrym źródłem jest również serwis Flickr jednak zdjęcia należy wyszukiwać ręcznie. Wielu autorów decyduje się na udostępnienie swoich prac na zasadach Public Domain więc można je bez przeszkód rozpowszechniać, odtwarzać i wykorzystywać do celów komercyjnych.

mati
Typowy geek. Ugania się za gadżetami, których nie potrzebuje.
  • Dzięki za info o librestock, zawsze przeszukiwałem osobno każdy z serwisów.